10 najważniejszych wskazówek dotyczących pisania udanego oprogramowania
Nadal w tempie wykładniczym rośnie popularność oprogramowania pisanego na zamówienie jako usługa online, a nie aplikacji desktop. Początkowo zaangażowane w tego typu rozwiązania był szereg firm skupionych wokół SaaS. Koncepcja ta szybko jedna zyskała na popularności i obecnie stała się czołowym kierunkiem w rozwoju oprogramowania komputerowego. Ponieżej przedstawiam 10 kluczowych dla rozwoju oprogramowania elementyów, które decydują o tym, czy aplikacja SaaS staje się sukcesem i – w wielu przypadkach – czy to aplikacja spełni oczekiwania użytkowników.
Pięć najważniejszych zasad tworzenia oprogeamoowania dla firm:
- Doznania użytkownika
- Twórz pełną dokumentację konstrukcyjną przed rozpoczęciem pisania programu
- Dostosuj się do zmieniających się wymagań
- Szkielet oprogramowania przed realizacją
- Zespół zabiera się zbyt szybko do projektowania i tworzenia aplikacji w tes sposób temat przewodni nagle staje się częścią procesu wireframing, ponieważ zainteresowane strony chcą zobaczyć coś, co dobrze wygląda zamiast czegoś co jest funkcjonalne.
- W założeniach szkieletowych brakuje kluczowych stanów aplikacji (który jest tylko częścią wniosku na temat tego jak uzyskać wireframed).
- Dostosuj oprogramowanie do infrastruktury
Wraz z pojawieniem się Internetu, oprogramowanie Desktope przestało być jedynym możliwym rozwiązaniem przy pisaniu oprogramowania na zamówienie. Jednakże, nie było jasne od początku jak pojawienie się internetu wpłynie na kierunek tworzenia oprogramania, dopiero doświadczenia ostatnich lat pokazuką jaką rolę i jak ważne było wprowadzenie oprogramowania webowego działającego przez internet. Rozwój aplikacji webowych rozpoczął się w czasie gdy termin Web 2.0 po raz pierwszy stał się sloganem, a interent ostatecznie ewoluował w kierunku tworzenia bogatych aplikacji internetowych. Celowo to właśnie doznania użytkownika zostały umieszczone w pozycji nr 1 tego artykułu, ponieważ doświadczenie użytkownika jest najważniejszym kryterum oceny udanego oprogramowania.
Oprogramowanie działa w ten sam sposób jak przedsiębiorstwa, a główną cechą udanych firm informatycznych jest rzetelne planowanie na etapie planowania przedsięwzięcia. Wysokiej jakości dokumentacja projektowa służy jako mapa drogowa dla osób odpowiedzialnych za realizację projektu i ma potencjał, aby znacznie przyspieszyć pisanie oprogramowania. Dlatego udanie napisane oprogramowanie jest zazwyczaj oparte na dobrym planowaniu co pozwala na realizacje projektu na czas i iw ramach założonego budżetu.
Jeżeli proces tworzenia oprogramowania przekracza zakładany czas realizacji, a koszt przekracza budżet, to dzieje się tak dlatego, że tworzenie rozpoczęto bez odpowiedniego przygortowania, założenia oparto na słabej komunikacji i nie sprawdzono zasad architektonicznych projektowania dla pisanego oprogramowania. Aby zachować spójność kodu całej dużych aplikacji, ważne jest, żeby kompletny zestaw zastosowań wzorców projektowych i konwencji został rzetelnie ustalony na wstępie projektu i aby potem został efektywnie przekazywany do dewelopera.
Nieuniknione w rozwoju oprogramowania jest to że klient zmienia wymagania po wszystkich etapach projektowania, planowania, tworzenia diagramów i po tym jak tworzenie prototypów zostały już zakończone. Większość menedżerów projektu zostało przeszkolenych w tradycyjnych metodach, a część tego szkolenia obejmuje odporność na zmiany, a skutekiem tego jest to że poziom niecheci do zmian wzrasta poziom tym bardziej im oprogramowanie bliżej jest ukończeniu.
Rozwój oprogramowania ewoluuje tak szybko, że nie jest niczym niezwykłym, aby znaleźć podstawowe metodyki zarządzania projektami umożliwiające zmiany kilka razy przez całe życie pierwszego procesu rozwoju oprogramowania. W rezultacie, należy być przygotowanym do wdrożenia nowych metod rozwojowych lub wariantów istniejących metodologii indywidualnie do każdego projektu.
Szkielet jest po prostu koncepcyjną wizualizacjią konkretnego stanu oprogramowania w interfejsie użytkownika. Z funkcjonalnego punktu widzenia, celem szkieletu programu jest to, aby uniknąć rozprasza elementów projektu. Dlatego przy budowaniu szkieletu należy rozpocząć od analizy funkcji biznesowej. Po tym jak funkcje biznesowe aplikacji zostały ustalone, należy skupić się na specyfikacji funkcjonalnej. Ten aspekt wiąże się mocno z wrażeniem użytkownika, który został opisany powyżej jako pierwszy element udanego oprogramowania. Różnicą, która decyduje o tym że oprogramwanie odniesie sukces jest to że proces współpracy z użytkownikiem musi być częścią całego cyklu rozwoju oprogramowania od koncepcji aż do wdrożenia. Jeśli chodzi o wireframing, to konsekwentnie można znaleźć dwa błędy, które powodują model SaaS może być skazany na porażkę:
Większość z nas rozumie bez namysł, że infrastruktura sieciowa i sprzętowa może być czynnikiem ktrytycznym przy wdrożeniu gotowego oprogramowania. Jednak większość aplikacji SaaS w sieci działaj na niewystarczającej instrakturze, w której brakuje sprzętu, oraz w której to infrastrukturze występują trudności w skalowaniu na żądanie. Jako deweloperzy, mamy dostęp do samo-skalowalnych systemów cloud często określane jako Infrastructure as a Service (IaaS), ale przyjęcie przez developerów takiej rozwiniętej technologii jest zaskakująco wolno.
To powolne przechodzenie na IaaS można przypisać głównie brakowi wiedzy na ten temat. Na przykład, Amazon Elastic Compute Cloud (Amazon EC2) ma potencjał, aby zaoferować znaczne oszczędności dla przedsiębiorstw działających na aplikacjach SaaS, ale ogólny brak wiedzy o infrastrukturze Amazon Web Services (AWS) powoduje że wiele apllikacji działa na starszych systemach. Na szczęście nadal notujemy stały wzrost przepustowości na poziomie zarówno ISP jako i wzrostowi mocy sprzętu. Dzięki temu przynajmniej częściowo zyskujemy częściowo gwarancje, tego że wszelkie skuteczne aplikacje SaaS będzą działać pomimo tego, że w dalszej prztszłości mogą one wymagać bardziej zaawansowanych rozwiązań sieciowych w zakresie zautomatyzowanego na skalowanie zasobów.
Pisanie programów - Podsumowanie
Ważne jest, aby uznać, że świat rozwoju oprogramowania rozwija się tak szybko, że kluczowe elementy dla pomyślnego rozwoju SaaS mogą się zmienić - prawdopodobnie szybciej niż później. Sekretem jest to aby na bieżąco uaktualniać rozwiązania i by wprowadzane zmainy miały charakter procesu ewolucyjnego i by myśleć perspektywicznie.
Tworzenie Oprogramowania
- Systemy Informatyczne
Typy Systemów Informatycznych - Firma Informatyczna
Przegląd Firm Informatycznych - Oprogramowanie dla Firm
Przegląd Oprogramowania - Pisanie programów
Pisanie Aplikacji i Programów
Oprogramowanie
- Przegląd Oprogramowania
Oprogramowanie dla Firm - Zarządzanie
Aplikacje do Zarządzania Firmą - Systemy LMS
Systemy szkoleń i oceny kwalifikacji - Oprogramowanie ERP
Kompleksowe Systemy Zarządzania Firmą